Egyesületünk Héra Családsegítő Szolgálat néven 1992-ben alakult Debrecenben, azokra a társadalmi hatásokra reflektálva szerveződött egy helyi közösségben, amelyeket egy telepi óvodában a gyermekek tünetként hordoztak magukon: a helyi téglagyár bezárása miatti a családokat sújtó munkanélküliség hatásainak ellensúlyozására szerveződött. Az alapító tagok kezdetektől fogva végeztek karitatív tevékenységet, ruhaneműt, élelmiszert osztottak, segélyeket kértek, és a legnehezebb helyzetekben is biztató szavakat adtak a rászorulóknak.
Működését az egyesület a Nagysándor telepen kezdte meg azzal a céllal, hogy a szociális és mentálhigiénés ellátás eredményességét növeljék, hatékony prevencióval segítsék a gyermekek családban történő nevelését, és megakadályozzák, hogy a társadalom minél szűkebb rétege sodródjon peremhelyzetre. Kezdetekben egy szűkebb réteg, a helyi óvodába járó gyermekek és családjuk segítése volt a cél. A segítő tevékenység későbbiekben kiterjedt a környező településrészekre, és bővült a szolgáltatások köre is a lakossági igényeknek megfelelően.
Az Egyesület 1998-tól önálló szolgáltatóként működteti a Héra Családsegítő Szolgálatot, és ettől az évtől családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatást is nyújt Debrecen Megyei Jogú Várossal kötött ellátási szerződés szerint. 2000-2001 között pályázati forrásból családi napközit is működtettünk. 2004-től kezdődően családsegítő szolgáltatásunkat már az alábbi 9 városrészben érhetik el a szolgáltatást igénylők: Nagysándortelep, Nagy Mihály kert, Téglagyár, Ondód, Nagymacs, Domokos Márton kert, Csigekert, Hatvan utcai kert, Köntöskert, a szolgáltatással közel 12.000 fő állandó lakost érünk el.
2016. januártól - jogszabályi változást követően - család- és gyermekjóléti szolgáltatást működtetünk Héra Család- és Gyermekjóléti Szolgálat néven, a feladat ellátására kötött ellátási szerződésünk határozatlan idejű. A szociális és gyermekvédelmi alapellátásként nyújtott család- és gyermekjóléti szolgáltatás feladatainak ellátására akadálymentesített irodahelyiséget bérlünk. A szolgálatban teljes munkaidőben 3 fő szakirányú felsőfokú végzettségű szakemberrel állunk a lakosok rendelkezésre, ahol szakképzett tanácsadóink a szociális és mentálhigiénés problémáinak megoldása, a krízishelyzetek átvészelése, a családok életvezetési képességének megőrzése céljából állnak a lakosok rendelkezésére. Munkatársaink segítik hozzá az anyagi nehézségekkel küzdőket a pénzbeli, természetbeni ellátásokhoz, célcsoportjaink a tartós munkanélküliek, az adósságterhekkel és lakhatási problémákkal küzdők, a krónikus-és szenvedélybetegek.
Az Egyesület közhasznú besorolású, és közhasznú tevékenységként folytatja a fentiekben leírt szociális szolgáltatást és gyermekvédelmi ellátást. Az Egyesület céljai megvalósulása érdekében végzi tevékenységét a gyermekekért és a családokért, a helyi közösségekért. Tevékenységünkben ezért az egészséges életmódra, a sportra, a közművelődésre is nagy figyelmet fordítunk, a helyi környezet és természetvédelmi értékeink megóvására is törekszünk. Az Egyesület a Nagysándor telepi városrészen közösségfejlesztő tevékenységet végez szabadidős programok szervezése által. A Nagysándor napok keretében évek óta megrendezzük a gyerekek részére a Kishuszárok napját, a városi idősek klubjai részére az Aradi vértanúk emlékezete című műveltségi vetélkedőt.
A város civil szervezeteivel, oktatási-nevelési és közművelődési intézményeivel közvetlen, jó partneri kapcsolatot ápolunk. Tagjai vagyunk a városi Szociálpolitikai Kerekasztalnak, a Debreceni Karitatív Testületnek, a városi KEF-nek. Szolgálatunk az Debreceni Egyetem Kiváló Terephelye címet viseli.
A tagszervezet honlapja : Héra Egyesület