Egyesület bemutatása:

Aba-Horváth István, mint az EU-Roma Országos Egyesület elnöke kérem néhány mondatban hadd mutassam be önnek szervezetünket, mely 2000. januárjában alakult Debrecenben. Az egyesület tevékenységi köre rendkívül sokszínű, a karitatív tevékenységektől kezdve a roma kultúra értékeinek bemutatásáig szinte mindent felölel.

2016. februárja óta civil összefogás keretében EU-Roma Közösségi Házat működtetünk a Nagysándor telepen, mely napi 8 órában várja jelenleg is a rászorulókat és a látogatókat is egyaránt. Az elmúlt években számos rendezvénynek, összejövetelnek voltunk helyszínei és szervezői és igyekezzük kivenni a részünket a környék minden megmozdulásából. Nemzetiségi hovatartozástól függetlenül segítjük a hátrányos helyzetű embereket, legyen szó oktatásról, foglalkoztatásról, vagy az, az egészséges életmód bevezetéséről az életükbe. Igyekszünk hirdetni és előmozdítani a toleráns életszemlélet és a társadalmi integrációt.

Az EU-ROMA Országos Egyesület fő célja a cigányság általános társadalmi felemelkedésének, integrációjának segítése. A roma nemzetiséghez tartozó állampolgárok jogainak és érdekeinek képviselete, kulturális örökségük ápolása a közművelődés eszközeivel. Továbbá nemzetiségi hovatartozástól függetlenül a hátrányos helyzetű emberek segítése, oktatása, foglalkoztatása; az esélyegyenlőség, az egészséges életmód, a toleráns életszemlélet és a társadalmi integráció előmozdítása.

Az egyesület tevékenysége:

  • A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenységek végzése; különösen roma kulturális rendezvények szervezése, kisebbségi nyelvoktatatás és hagyományápolás biztosítása.
  • A hátrányos helyzetű fiatalok oktatása, tehetséggondozása; részükre drogprevenciós és egyéb bűnmegelőzési előadások tartása; áldozatsegítő céllal, szakemberek bevonásával önsegítő körök létrehozása és kerekasztal - rendezvények, fórumok megszervezése.
  • A családikapcsolatok-, és a felelős gyermekvállalás fontosságára való figyelemfelhívás szemléletformáló kampányok szervezésével; a gyermekvédelmi jelzőrendszer aktív tagjaként a gyermekek családban való elhelyezésének, nevelésének, a gyermekek veszélyeztetett környezetből való kiemelésének elősegítése.
  • A cigányság szociális, foglalkoztatási, vállalkozási, egészség megőrzési, képzettségi problémáira megoldások, javaslatokkidolgozása, e tárgyban kutatások lefolytatása és publikálása (akár saját folyóirat indításával is), akciók (mint pl. adománygyűjtés), átképzőtanfolyamok szervezése, ill. e tárgyban tanácsadás nyújtása.
  • Pálya-, és álláskeresési tanácsadás biztosítása, ideértve az álláskeresési technikák oktatását, pályaorientációs csoportfoglalkozások szervezését, pályamódosító csoportfoglalkozások tartását.
  • A munkaerőpiaci integráció és reintegráció elősegítése érdekében rehabilitációs és felnőttképzési szolgáltatások nyújtása, azon belül képzési szükségletfelmérések elvégzése, elhelyezkedési tanácsadás, előzetes tudássint- felmérés, tanfolyamok, oktatások tartása.
  • Aszociális segítségnyújtás hátrányos helyzetű embereknek ingyenes szolgáltatások biztosításával és adományok szervezésével, így pld. hajléktalanok megsegítése ingyenes étkeztetés megszervezésével.
  • A gyermekek, a nemzetiségek, és általában a leginkább veszélyeztetett, kiszolgáltatott társadalmi csoportok emberi és állampolgári jogainak védelmében ingyenes jogsegély- szolgáltatás megszervezése a rászorultaknak, szakértők bevonásával.
  • A társadalomban működő előítéletek okainak megismerése és törekvés ezek megszüntetésére. Toleranciaerősítő és nemzetiségi identitáserősítő előadások megtartása, a békés társadalmi párbeszéd megteremtése érdekében mediációs szolgáltatás megszervezése és kerekasztalbeszélgetések kezdeményezése.
  • Pályázati kiírás, ösztöndíjak biztosítása roma fiataloknak és felnőtteknek, hátrányos helyzetű embereknek a mindenkori anyagi lehetőségek függvényében.
  • Sport és szabadidős tevékenységek szervezése a hátrányos helyzetű emberek mentálhigiénés állapotának javítása végett.
  • Természetvédelmi és környezettudatos kampányok megszervezése a hátrányos helyzetű emberek életkörülményeinek, emberhez méltó lakókörülményeinek kialakítása, biztosítása érdekében; ezzel párhuzamosan az egészséges életmód modern vívmányainak terjesztése a hátrányos helyzetű emberek között kampányokkal, ingyenes szűrésekkel és egészségügyi tanácsadással, rekreációs és rehabilitációs kezdeményezések elindításával.
  • Az egyesület együtt kíván működni, illetve önkéntes szövetségre léphet minden olyan hazai és külföldi szervezettel, amelynek célja az alapszabályban foglaltakkal azonos vagy hasonló.

Nagysándor telep bemutatása, ahol működünk

A Nagysándor Telep Debrecen központi belterületén belül, annak nyugati részén terül el. Az elsősorban kis telkeken, földszintes családi házakkal beépített terület, a város legsűrűbben lakott kertvárosi övezetei közé tartozik. Az ipartelepek közé ékelődő „korábban Téglavetőnek is nevezett” városrész benépesítői a 19-20 . század fordulóján a legszegényebb társadalmi rétegek voltak. A helyzet mára sokat változott. A telep népessége, a Debrecenre jellemző korszerkezethez képest kedvezőbb fiatalosabb. A városrész kialakulás azóta mindig lakófunkciót töltött be. Az elmúlt években pedig egy új lakópark létesült, mely az ipari területek további bővítésével elindította a városrészt a fejlődés útján.

Egy elöregedett városrészről beszélünk, melynek környezetében fiatalos újgenerációs lakóparkok jöttek létre. A településrészen több generációs együttélés is jellemző. Esetenként 3-4 generáció is együtt él. A megélhetés nehézségei közé szinte egységesen felsorolható a nyugdíjas kor, az alacsony iskolázottság, szakképzetlenség, egészségügyi problémák, családok túlzott gyermekvállalása, családtervezés teljes hiánya. A társadalmi normáktól sokszor távol, esetenként szemben élik mindennapjaikat. Néhány évvel ezelőtt még létezett cigánykérdés a telepen. Törésvonalak húzódtak meg a születésből eredő különbségek, generációk, jövedelmi viszonyok, munkaerő piaci státuszok közösségi elfogadottság mentén. Közösségi együttműködés, nem nagyon létezett.. A szántók mellett található kiserdőkben, fasorokban folyamatos az illegális szemétlerakás, háztartási gépek eszközök önkényes kipakolása, állati tetemek nem megfelelő környezeti, és egészségügyi veszélyt fokozó kihelyezése. Szomszédok, kis és nagyobb közösségek együttműködése közös célok megfogalmazása nagyon nehezen volt megfogható a telepen. Fiatalok, gyermekek tehetséggondozása, felzárkózatása, szabadidejük hasznos eltöltése nem volt szervezett. Kitörést jelentő munkaerő piaci tanácsadás álláslehetőségek felkutatása egyéni karrier tervezés, pályaorientáció nem volt jelen a telep életében.

Eu-Roma Országos Egyesület tevékenysége a telepen

2023-ben tervezett tevékenységünk részletes bemutatása:

Régi bezárt általános iskolai épületet üzemeltetünk egy szegregált városrészben, amit szolgáltatóháznak hívünk. A szolgáltató ház szinte minden időpontban rendelkezésére áll a szolgáltatásokat igénybevevők számára.

A szervezett programok céljainak a következőket tűztünk ki magunk elé:

  • a helyi humán kapcsolatok erősítése
  • a helyi közösség érdekképviselete
  • önkéntes tevékenységek kialakítása, erősítése
  • gyermekek, ifjúság, idősek művelődését segítő programok szervezése
  • családi életre nevelő családbarát légkör kialakítása, elméleti átadása
  • generációk közötti különbség elhalványítása
  • lelki egészségmegőrzés
  • együttműködési folyamatok kialakítása a közösség között
  • hagyomány és kultúra megőrzése
  • alkotó- és előadó-művészeti tevékenységek megteremtése
  • tehetséggondozás, felzárkóztatás

Közfoglalkoztatás:

Állami támogatással a telepen 20-30 fő foglakoztatása zajlik. Részben közintézmények, közterületek, parkok karbantartása, fűkaszálása, falevelek összegyűjtése játszóterek gyomtalanítása, fertőtlenítése a fő feladat. Társadalmi munkában közintézmények parkjait csinosítjuk, szépítjük virágokkal borítjuk be. Szükség szerint illegális szemétlerakóhelyeket számolunk fel. Veszélyes, környezetet szennyező gócok felszámolása. Útszéli fák, behajlott ágak eltávolítása a biztonságosabb közlekedésért. Telep lakosok főként egyedülállók részére ingyenes rakodási, fuvarozási lehetőséget biztosítunk. Felajánlott tüzelésre alkalmas faanyag feldarabolása, kimérése, kiszállítása egyedülálló kisnyugdíjasok számára. Közösségi ház programjaihoz folyamatos felügyeleti berendezési eszközök és takarítási feladatok lebonyolítása és biztosítása is feladataink közé tartozik. Plusz feladatként, önkéntesen vállalva adományosztásban való részvétel, ami részben étkezésre alkalmas és alkalmatlan élelmiszerek szétválogatását jelenti, majd ezt követően kiosztást. Az önkéntes munka nem ismer ünnepet, hétvégét. Amikor felajánlásként kapunk, akkor tova csúszik a Karácsony, Húsvét, Pünkösd, mert az a fontos hogy embertársainkon erőnkön felül segítsünk. Önkormányzati megrendelések mentén is megfogható hétköznapi közmunkánk. Lakossági jelzések, bejelentések észrevételek után egyéni képviselőjelölti jelzésre gyors beavatkozások a probléma megoldásának. Folyamatos ismétlődő napi rutinfeladat szemétszedés, ami nem csak kampány vagy projekt jelleggel történik.

Humán szolgáltatás:

A humán szolgáltatások erősödni látszanak Magyarországon is, a fejlett országokhoz hasonlóan, ami nekünk tanácsadóknak bíztató, hiszen az emberközpontú szolgáltatások kiemelt fontossága segíthet kapcsolatba kerülni a tanácskérőkkel

Filmklub

Városrészünk lakói körében a filmklub az első pillanattól hatalmas népszerűségnek örvend. Napjainkban egyre nagyobb szerepe van a vizuális kultúrának. A képek világa áthatja életünket, s lehet elmarasztalni vagy dicsérni a filmeket, a tényt nem tagadhatjuk: a filmeknek személyiséget formáló hatása van. Ahogyan a filmes szakemberek napjainkban is értik a film a modern kor művészete

Nyugdíjas klub

A nyugdíjas klubunk 2017-ben alakult meg. Közösségfejlesztésünk során számtalan hiányosságot véltünk felfedezni. Egyik ilyen felismerésünk által jött a gondolat, hogy az egyedül élő nyugdíjasok szívesen időznek olyan helyen, ahol társaságban vannak és olykor az idegenekkel is szóba egye lednek. Ön szerint mi az alapvető funkciója, feladata a Klubnak? Miért jött létre ez a közösség? Mit szeretne nyújtani az idős embereknek? Ezek a legfontosabb kérdések, amik felmerülnek egy hétköznapi ember fejében. Az alapvető feladatunk, hogy egy kisebb embercsoport számára, kellemes napokat szerezzünk és együtt legyünk. Városrészünkben a szép korúak többnyire egyedül élnek és senki nem foglalkozott velük. Nagyon fontosnak tartom a társas kapcsolatokat, a közösségi élményt, egy közösséghez, csoporthoz tartozás élményét, pláne ilyen idős korban, amikor is az ember hajlamos magába fordulni, s inkább a magányt választani. Ez sajnos sokszor az érdeklődés beszűkülésével jár, s ezt akadályozza meg ez a közösség, amely igyekszik az idősebb korosztálynak változatos programokat nyújtani. A különféle programok között egyaránt megtalálhatóak ismeretátadó és szórakoztató, kikapcsolódást segítő programok is, melyek kellemes időtöltést biztosítanak a nyugdíjasok számára. Nagyon fontos megemlíteni azt is, hogy mi az összejöveteleinken kívül is rendszeresen tartjuk a kapcsolatot egymással. Tehát elmondható, hogy nagyon jó az összetartó erő a nyugdíjas klubban. További célunk, hogy az szép korúak tudatos és minőségi időt tudjanak magukra fordítani. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az időskorúak művelődési, szórakozási igényeit kiszolgálja a nyugdíjas klubunk. Az anyagi, tárgyi feltételeket mi biztosítjuk, valamint minden héten hétfőn meleg ételt biztosítunk számukra. Most azt gondolnánk, hogy a meleg étel a csábító, de ez nem így van. Az, hogy hol, milyen helyen vannak, milyen ételt kapnak, fel sem veszi a versenyt azzal, hogy együtt tudnak lenni és kibeszélhetik magukból a problémáikat, élményeiket. Nyugdíjas klubunk tagjai irányított kézműves foglalkozásokon vesznek részt, valamint évi 2 kirándulással színesítjük élményeiket. Mindezek által, egy-egy közös élménnyel egy jobban összekovácsolt közösség alakul ki. Így meghallgatják egymást és közösen próbálnak megoldásokat keresni és próbálnak egymásnak segítséget nyújtani. A nyugdíjas klub által új baráti kapcsolatok szövődtek. Alulról jövő igényeiket, kezdeményezéseiket figyelembe véve alakítjuk a programjaikat. Előadásokat hallhatnak, alakulóban van egy nótakör, belső értékeiket, tehetségüket egymásnak megmutathatják, megtaníthatják. Segítséget nyújtunk számukra szociális mindennapi teendőjük elvégzésében.  Többek között létrehoztunk egy gyógynövény parkot, melyben a hazai gyógynövények széles választéka található.  Az itt leszüretelt növényekből teát készítettünk, a felajánlott gyümölcsökből levárt főztünk. A klub tagjai segítséget nyújtanak az adományokból beérkezett ruhák szétválogatásában, illetve a helyben lévő mosókonyha igénybevételével a ruhák tisztításában. Tehát nem csak a saját ruháikat mossák, hanem szívességből, baráti gesztusból a közösség által behozott ruhadarabokat is. Így segítve egymást. Akinek pedig nem volt ideje mosni, az megpróbál az élet más területén segíteni. Azt ki merem jelenteni, hogy nem vártunk ekkora sikert és nem gondoltuk volna, hogy ekkora közösségépítő hatása lesz a nyugdíjas klubnak. Nem csak fontosnak érzik magukat a tagok, hanem szeretetet, törődést kapnak a közösségtől. Azt hiszem elértük a kitűzött célt.

Mosoda

Előzmények: A mosodának 2018-19 telén az óvodában egy szezon alatt 5 fajta fertőző betegség jelent meg. Könnyen be lehetett azonítani, hogy a gyermekek otthonról hoznak mindenféle fertőzést, amelyet aztán egymásnak átadnak. Elemzéseim szerint az otthoni tisztálkodás fertőtlenítés, ruha és ágynemű mosás megfelelő vegyszer és hőmérséklet hiányában nem képesek fertőtlenített jó illatú ruhát, ágyneműt az óvodába vinni. Nagyon sok családnál forgótárcsás mosógép van, udvari fúrott kúttal. Erős tapasztalatunk az, hogy a családok nagy részére nem rendelkezik a fertőtlenítés, a tisztító szerek megfelelő használatának ismeretéről. Kényes területet érintve nagyon finom módszert alkalmazva juttattuk be a mosási lehetőséget a telep köztudatába.

A közösségi házunkban ellátogató emberek megkérdezésekor felmerült az igény a mosodára. Sok hátrányos helyzetű család számára nem biztosított a megfelelő tisztálkodáshoz, tisztításhoz szükséges eszközök. Valamint anyagi helyzetük nem teszi lehetővé egy ilyen drága technikai eszköz megvásárlását és mosodába sem tud elmenni. A mosoda tárgyi feltételei egy részét felajánlásból, a másik részét önerőből biztosítottuk. Bárki bármikor igénybe veheti. Az öblítőt és a mosó gélt folyamatosan biztosítjuk. Viszont az igénybevevők sokszor hozzák magukkal a tisztításhoz szükséges vegyszereket. Célunk az volt, hogy biztosítsuk a tisztításhoz szükséges tárgyi feltételeket. De a mosodának is van közösség formáló szerepe. Vannak olyan esetek, mikor egy anyuka behozza a ruhákat, de nincs ideje kimosni, várakozni. Így egy nyugdíjas, vagy egy közösségi házunkban dolgozó munkatársunk segít a mosásban, teregetésben és viszonzásként pedig felajánlanak egymásnak az élet más területén segítséget. De már a mosás várakozás ideje alatt is barátkoznak, kellemesen társalognak az igénybe

Napi meleg étel osztás (népkonyha szolgáltatás)

Népkonyhai tevékenységünk célja az „éhezés” csökkentése. A szociális étkeztetés további célja, hogy minden család asztalán legyen legalább 1-2 adag meleg étel.  A népkonyhai szolgáltatás az alapellátás keretén belül ingyenesen, helyben fogyasztási lehetőséggel legalább napi egy tál meleg ételt biztosít azoknak a szociálisan rászorult személyeknek, akik más étkezési formát nem tudnak igénybe venni. Szociálisan rászorult embernek tekinthetők mindazon személyek, akiknek számára tartósan, vagy átmenetileg gondot okoz a napi egyszeri meleg étel előteremtése. De nálunk nincs szelektálás, rászoruló, hátrányos helyzetű. Aki jön, az kap ételt. Kezdetben ez anonim volt viszont 2019. január 1.-től a költségvetési támogatásban részesülő népkonyha szolgáltatás esetében az igénybevevőkre vonatkozóan adatszolgáltatást kell végezni az Igénybevevő Nyilvántartásban, mely feltétele a normatíva érvényesítéséhez. Az adatszolgáltatás a 18 éves kor feletti igénybevevőkre vonatkozóan az alábbi adatokat tartalmazza.

Havi rendszerességgel került megrendezésre a Kertbarát kör által a természetet szeretők, és védők diskurzusa. Az aktív tagok növényeket cseréltek egymással, tanácsokkal látták el egymást, növényvédő szerekkel ismerkedtek meg. Házi praktikák gyűjteményét állították össze, melyet a közösségi házban bárki igénybe vehet. A közösségi ház udvarát parkosították, gyönyörű virágos, örökzöld növényekkel látták el. Rendszeresen gondozzák a növényeket.

Közösségi ellátáson belül szociális, mentális gondozás folyik havi rendszerességgel. Egyrészt a megelőzés a cél, hogy gondozottjaink időben felismerjék ha orvosi gondozásra, rehabilitációra lenne szükségük. Másrészt a már meglévő lelki problémák feltárása, megoldási terv ajánlása, önsegítés a cél. Kríziskezelés, kezelhetetlen helyzetekhez segítségadás. Idősebb vendégeink, igénylik a szellemi frissen tartást, melyhez önkéntesek nyújtanak segítséget.

TAGSZERVEZETEK

„HAJRÁ FUTÁS” Ifjúsági, Kulturális és Sport Egyesület

„HAJRÁ FUTÁS” Ifjúsági, Kulturális és Sport Egyesület

  • Csütörtök 9 november 2023
A „HAJRÁ FUTÁS” Egyesület, 2015. március 2. napján alakult 14 alapító taggal. Jelenlegi létszámunk...
Bihari Állami Gondozottak Egyesülete

Bihari Állami Gondozottak Egyesülete

  • Péntek 10 november 2023
A Bihari Állami Gondozottak Egyesülete 2007-ben alakult olyan civil szervezetek egyikeként...
Debreceni Baptista Gyülekezet

Debreceni Baptista Gyülekezet

  • Csütörtök 9 november 2023
Gyülekezetünk része a Magyarországi Baptista Egyháznak. A baptista misszió 1846-ban kezdődött...
Dorkász Szolgálat Közhasznú Alapítvány

Dorkász Szolgálat Közhasznú Alapítvány

  • Péntek 10 november 2023
A Dorkász Szolgálat Közhasznú Alapítvány egy keresztyén értékeket valló ökumenikus...
EU-Roma Országos Egyesület

EU-Roma Országos Egyesület

  • Csütörtök 9 november 2023
Egyesület bemutatása: Aba-Horváth István, mint az EU-Roma Országos Egyesület elnöke kérem néhány...
Gyermekremény Alapítvány

Gyermekremény Alapítvány

  • Csütörtök 9 november 2023
A Gyermekremény Alapítvány 2014- ben lett alapítva. Célkitűzésünk : a Debrecen és vonzáskörzetében...
Hajdú Rendészeti Sportegyesület

Hajdú Rendészeti Sportegyesület

  • Csütörtök 9 november 2023
A Hajdú Rendészeti Sportegyesület az elmúlt évtizedben dinamikus fejlődés mellett fontos alakja...
Halápon a Gyermekekért Közhasznú Egyesület

Halápon a Gyermekekért Közhasznú Egyesület

  • Csütörtök 9 november 2023
Egyesületünk 2011-ben azzal a céllal jött létre, hogy a Debrecen közigazgatási területéhez tartozó...
Héra Egyesület

Héra Egyesület

  • Péntek 10 november 2023
Egyesületünk Héra Családsegítő Szolgálat néven 1992-ben alakult Debrecenben, azokra a társadalmi...
Lelkierő Fiatalon a Fiatalokért Egyesület

Lelkierő Fiatalon a Fiatalokért Egyesület

  • Péntek 10 november 2023
Egyesületünk célja, hogy egy olyan hálózat részeként működjünk, ami az ifjúsági korosztályt egyéni...

Lépéselőny Közhasznú Egyesület

  • Csütörtök 9 november 2023
A Lépéselőny Közhasznú Egyesület főként a munkanélküliek és a teljes értékű, valamint a...
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Debrecen

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Debrecen

  • Péntek 10 november 2023
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Debrecenben a Játszva Megelőzni Program keretében...
Magyar Rákellenes Liga

Magyar Rákellenes Liga

  • Péntek 10 november 2023
Debreceni Alapszervezet 4032 Debrecen, Nagyerdei krt. 98. Tel.: +36 52 411 - 600 / 54247 Mobil:...
Magyar Református Szeretetszolgálat - Debrecen

Magyar Református Szeretetszolgálat - Debrecen

  • Csütörtök 9 november 2023
A Magyar Református Szeretetszolgálat egy református hátterű, keresztyén alapértékekre épülő...
Magyar Vöröskereszt Hajdú-Bihar Vármegyei Szervezete

Magyar Vöröskereszt Hajdú-Bihar Vármegyei Szervezete

  • Csütörtök 9 november 2023
Humanitás mindenekfelett – ezzel a törekvéssel született meg a nemzetközi Vöröskereszt 1863-ban....

Matúra és Natúra Alapítvány/ Természettár

  • Péntek 10 november 2023
Alapítványunk 2000-ben alakult, közhasznú és azóta is folyamatosan és eredményesen működik. Fő...
Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete

Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete

  • Csütörtök 9 november 2023
Egyesületünk 2000-ben alakult. Ugyanebben az évben közhasznúvá váltunk. Szervezetünk a...
Ökomenikus Segélyszervezet

Ökomenikus Segélyszervezet

  • Péntek 10 november 2023
Az Ökumenikus Segélyszervezet Magyarország egyik meghatározó karitatív szervezete, amely nemcsak...
Ördögpapír a Gyermekekért Alapítvány

Ördögpapír a Gyermekekért Alapítvány

  • Csütörtök 9 november 2023
Elsősorban az Ördög –Papír Kft. által forgalmazott termékek legtöbbjének értékesítése biztosítja...
ReFoMix Nonprofit Közhasznú Kft.

ReFoMix Nonprofit Közhasznú Kft.

  • Péntek 10 november 2023
1990 májusában kezdte meg működését a hajléktalanok ellátását szolgáló első éjjeli menedékhely...

Új Egészség Alapítvány

  • Péntek 10 november 2023
A mozgásszervi panaszokkal küzdő betegek egészségének javításához járulunk hozzá. Ezen emberek...